تبلیغات
علی - راهنمای مقدماتی شبکه
پنجشنبه 12 شهریور 1394  09:59 ق.ظ

رقابت WIMAX با WLAN


WiMax بابردی مساوی 50 کیلومتر و سرعت دسترسی معادل 70 مگا بیت بر ثانیه،‌ در حال تکامل بخشیدن به فناوری ADSL است .

نقطه ضعف بزرگ فناوری های باند پهن فعلی آن است که به نیاز به سیم کشی، نمی توانند تمام مناطق را پوشش دهند. زیرا امکان سیم کشی در تمام جا وجود ندارد. فناوری WiMax آمده تا این مساله را مرتفع نماید WiMax می تواند امکان دسترسی به باند پهن را برای مشترکان معمولی تجاری به صورت بی سیم فراهم نماید .

خرید وی پی ان

اما WiMax رقیب LAN بی سیم نیست. ولی انحصار آن را به چالش می کشد. WiMax اینترنت را با سرعت 70 مگا بیت بر ثانیه در محدوده ای 50 کیلومتری به مجتمع ها و ساختمان ها می رساند از آن جا به بعد، ایستگاه های کاری از طریق Wlan یا شبکه سیمی به اینترنت متصل می شوند.


بالاتر، سریعتر،‌بیشتر:
نباید سریعا تحت تاثیر اعداد و ارقامی که نشانگر سرعت بالای دسترسی مسائل ی از این قبیل است، قرار گرفت . این پارامترها فقط در شرایط آزمایش بعضی حاصل می شوند و در شرایط واقعی، این ظرفیت بین مشترکان به اشتراک گذاشته می شوند.

به عنوان مثال، اگر50 مشترک وجود داشته باشند، به هر کدام از آن ها تنها 1.44 مگا بیت بر ثانیه می رسد و در محدوده 50 کیلومتری قطعا این تعداد مشترک وجود دارد. طبق گفته سازندگان ،‌ WiMax هزینه نصب کمی دارد. اما گران تر از Wlan است اما ارزان تر از ایستگاه های سلولی GSM تما می شود. این بدان معناست که اپراتورهای WiMax می توانند با تعرفه کمتر، سطح از شهر را پوشش دهند.
در آینده باید بتوان به جای نصب پردردسر دکل ها در مناطق مرتفع به راحتی آنتن ها را در سقف خانه ها و ساختمان نصب کرد.


شبکه های بی سیم در سطح شهر:
اولین ورژن استاندارد WiMax که در آوریل 2002 روانه بازار شد، یک سیسـتم یک نقطه به چند نقطه بود که در بازه فرکانسی 10 تا 66 گیگا هرتز کار می کرد. انتقال داده در این فرکانس، نیازمند دید مستقیم بود و این که امکان آن در بسیاری از شهرها و مناطق وجود نداشت،نقطه ضعفی برای آن به شمار می آمد.

به همین جهت، در ورژن اصلاح شده این استاندارد، IEEE802.16a که در ژانویه 2003 منتشر شد، معین ه فرکانسی به محدوده 2 تا 11گیگا هرتز انتقال داده شده تا نیاز به داشتن دید مستقیم در ارتباطات رفع شود.
مشترکان و نقاط دسترسی WiMax در دو باند فرکانسی کار می کنند: 5 گیگا هرتز و 3.5 گیگا هرتز باند 5 گیگا هرتز نیاز به مجوز ندارد و می توان تا توان 100 میلی وات سیگنال ارسال کرد. با این توان امکان پوشش دادن محدوده 30 متری داخل محل های بسته و محدود وسیع تری در خارج آن وجود دارد .

اما کار در باند 3.5 گیگا هرتز نیاز به مجوز دارد و با توانی در حدود یک وات، می توان به برد 50 کیلومتر، که در ابتدا بدان اشاره شد، رسید. میزان توان مورد استفاده در این سیـستم ، به نوع مجوز استاندارد سیسـتم ی که در محل به کار گرفته شده است، بستگی دارد.

پرکاربردترین پیکربندی 802.16a، حاوی یک ایستگاه پایه است که از طریق PMP، به نقاط دسترسی داخل ساختمان متصل می شود. شعاع سلول ها عموما بین شش تا ده کیلومتر است که در این محدوده، کاربردهای دید مستقیم به صورت بهینه کار نمی کنند. همچنین حداکثر شعاعی که از نظر نظریه قابل دسترسی است به کار گرفته نشده است. از دیگر کاربردهای 802.16، برقراری رابطه بین Wlan ها نقاط تجاری، و اتصال آنها به اینترنت است. در این کاربرد، محل های تجاری می توانند WiMax را در جایی نصب کنند که امکان سیم کشی وجود ندارد.


امنیت بالا:
WiMax تهم اکنون حاوی DES یا Triple DES به همراه کلید 16 بیتی بوده است. در زمانی که WiMax بخواهد به صورت رسمی به بازار عرضه شود، از AES یا استاندارد پیشرفته امنیتی استفاده نمی نماید که دارای بالاترین ضریب امنیتی در بین الگوریتم های موجود است . این استاندارد پایه ای برایآموزش های امنیتی بعدی سیسـتم نیز خواهد بود.

این فناوری کجا از WLAN جدا می شود؟
از نظر تئوری، WiMax و WLAN می توانند با هم تداخل کاری داشته باشند. زیرا در برخی کشورها شبکه های WLAN از هیمن محدوده فرکانسی استفاده می کنند. اما زیمنس اطمینان داده است که WiMax از محدود فرکانسی 2.4 تا 2.834 گگا هرتز به منظور مصرف در WLAN مصرف نکند.

آنتن های هوشمند:
در 802.16 به منظور ارتقا محدوده تحت پوشش بالا بردن بازدهی، امکان استفاده از آنتن های هوشمند فراهم شده است . یعنی به جای آنتن از چهار آنتن مصرف می شود. هر یک از این چهار آنتن، در بازه های زمانی معین ی، عملیات ارسال دریافت داده را انجام می دهند. این آنتن ها یا سیگنال های مختلف ی را ارسال می کنند یا جریان داده اضافی می فرستند. این تکنیک آخر، برای مصرف در WiMax یکروش ایده آل است. زیرا باعث می شود علی ر موانع مختلف ی که در مسیر ارتباطی وجود دارد، مانند ساختمان ها درختان حداقل یک سیگنال ، شانس رسیدن را بیاید و دیگر نیازی به ارسال مجدد نباشد.

طبق تحلیل اینتل، بازدهی این آنتن های چهارگانه که به MI-MO یا چند ورودی- چند خروجی مشهور ند، چهار مساوی آنتن های تکی است . برای رسیده به توان مشابه در آنتن های معمولی، باید میلیون ها بار توان بیشتری مصرف کرد. اما ، سیسـتم هایی که از آنتن های MI-MO استفاده می کنند، برای مدیریت صحیح سیگنال ها نیاز به پردازش دارند.

اینتل بر این باور است که این آنتن ها در سیسـتم های انتقال داده آینده، قطعا مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توان بدون پرداخت نرخ بالا، از این آنتن ها در pcها و نوت بوک ها استفاده کرد، زیرا تعرفه تمام شده هر آنتن ، کمتر از دلار خواهد بود.


IEEE802.16 علاوه بر مصرف از آنتن های هوشمند ، از شبکه های Mesh نیز، که برای تحت پوشش قراردادن مناطق وسیع تر کاربرد دارند، پشتیبانی می نماید . در شبکه های Mesh تلفن های همراه ،‌PDAها، نوت بوک ها ، بازی های الکترونیکی ، و pcها به عنوان نقاط تقویت سیگنال شبکه مورد استفاده قرار می گیرند تا به این ترتیب، دامنه تحت پوشش شبکه به میزان بسیاری گسترش‌ یابد. ویژگی این شبکه ها در این است که ادوات به کار رفته، ارسال را با توان پایین انجام می دهند تا نیاز به مصرف انرژی بسیاری وجود نداشته باشد. این ویژگی در شبکه هایی که ادوات به کاررفته در آن مانند تلفن های همراه یا PDAها، از باتری استفاده می کنند،‌ بسیار با اهمیت است .
اینتل که خود از پشتیبانان این نوع شبکه بی سیم است، محصولات نیمه هادی مربوط به آن را در سال 2004 به بازار عرضه کرد. این قطعات مناسب ادوات سمت مشترک است که نقاط دسترسی WiMax هستند . زیمنس تمایل دارد ایستگاه های پایه را در نیمه سال 2005 ارائه نماید .

محصولات کاربر نهایی سازگار با 802.16 در سال 2006 و تلفن های همراه و PDAها با قابلیت کار با WiMax در سال بعد از آن آماده عرضه می شوند. چنانچه این محصول در حوزه MAN یا شبکه های شهری چنان موفق باشد که WLAN در صنعت بوده است، آینده بهتر ی در انتظارش خواهد بود. WLAN به خاطر تبعیت از استاندارد جهان ی، گسترش بهتر ی پیدا کرده است و می توان هرجا از آن استفاده کرد.

Paul Otellini، قائم مقام اینتل، پیش بینی می نماید که طی دو تا چهارسال WiMax به همان اهمیت ی برسد که WLAN در حال حاضر قرار دارد. اولین نوت بوک با قابلیت کاربا WiMax در 2006 در بازار خواهد بود بنا به گفته Otellini، می توان در سال بعد منتظر تلفن همراه PDA آن بود.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
http://emmawase.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:18 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before end I am reading this impressive
post to improve my know-how.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:38 ب.ظ
I think what you said was very logical. But, what about this?

suppose you were to create a killer headline? I ain't suggesting your
information is not solid, however suppose you added something
to possibly grab people's attention? I mean علی - راهنمای
مقدماتی شبکه is kinda vanilla. You should peek at Yahoo's home page and watch how they create article headlines to grab people interested.
You might try adding a video or a pic or two to get readers excited about what you've got to say.

In my opinion, it could bring your blog a little bit more interesting.
عطر خدا
سه شنبه 17 شهریور 1394 01:21 ب.ظ
_____ ____________
__________
_____
_

_ ....................
__ عـــطر خــدا
___ .................
____
_______
__________
____________
_______________
________________

سلام دوست من ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشی
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» رو دیدید تا حالا ؟؟!
با مطالب زیبا و دلنشین آپ شد ...
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیمعطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
ترنم
پنجشنبه 12 شهریور 1394 11:48 ق.ظ
ای پسر من نیکو کار باش نه بدکار زیرا زندگانی انسان جاودان نیــســـت و هـــیچ چیز از کــــردار نیک لازمــتر نمی باشد
سپیده جون
پنجشنبه 12 شهریور 1394 11:40 ق.ظ
خیلی دوست دارم تبادل لینک داشته باشم.بهم سر بزن اگه خوشت اومد تبادل انجام بده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

همه چیز در مورد ادکلن عطریات..........چهارشنبه 5 آبان 1395

آموزش نصب وردپرس روی هاست..........سه شنبه 26 مرداد 1395

من با لیسانس اقامت چه کشوری را می توانم بگیرم؟..........سه شنبه 26 مرداد 1395

دانـلود فیلم زیبا خارجی Be Somebody 2016 با..........دوشنبه 25 مرداد 1395

دانلود آهنگ نو پویا شاهد به نام هفده..........یکشنبه 24 مرداد 1395

دانلود موسیقی نو مهدی یغمایی به نام قبول می کنم..........یکشنبه 24 مرداد 1395

دریافت فیلم جالب خارجی The Finest Hours 2016 با لینک اصلی..........شنبه 23 مرداد 1395

دانـلود موسیقی جدید امیرعلی به نام مجنونم کن..........چهارشنبه 20 مرداد 1395

دانلود موزیک نو فرزاد فرزین به نام مدال مردمی..........سه شنبه 19 مرداد 1395

دانـلود فیلم دیدنی خارجی Summer Camp 2015 با..........دوشنبه 18 مرداد 1395

دریافت فیلـم خارجی Cell 2016 با لینک اصلی..........یکشنبه 17 مرداد 1395

دانلود آهنگ جدید رامین بی باک به نام فاصله..........یکشنبه 17 مرداد 1395

دانـلود فیلم جالب ایرانی تباهی با لینک مستقیم..........شنبه 16 مرداد 1395

دریافت فیلم جذاب خارجی Marauders 2016 با لینک مستقیم..........چهارشنبه 13 مرداد 1395

دریافت کارتون Monkey King Hero Is Back 2015 با کیفیت عالی لینک مستقیم..........دوشنبه 11 مرداد 1395

همه پستها